zaawansowane szukanie

Nowość w serwisie - Upusty cenowe na rynku wtórnym

Upusty cenowe na rynku wtórnym

Na rynku nieruchomości ceny ani znacznie nie rosną, ani nie maleją. W warszawskich ofertach można przebierać, a większość z nich to mieszkania nowo wybudowane i wykończone. Ich właściciele, chcąc doprowadzić do transakcji wliczają często w cenę ofertową typowy już dziś na rynku wtórnym upust.

Zobacz powiekszenie
Fot. Jacek Marczewski / AG
Warszawski apartamentowiec Media Park przy ul. Dęblińskiej
var rTeraz = new Date(1213534480517); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write('<'+'img src="/i/szukaj/k2b.gif" width=20 height=18 border=0 align="absmiddle"'+'>'); }
Miesięczny przegląd rynku mieszkaniowego w wybranych miastach Polski jest przygotowywany na podstawie danych ofertowych zamieszczanych w serwisie GazetaDom.pl. Analizowane są zarówno oferty sprzedaży na rynku wtórnym jak i oferty najmu zamieszczane odpłatnie w serwisie przez agencje nieruchomości oraz osoby prywatne. Analizie są poddane jedynie te miasta, w których stwierdzono wystarczającą liczbę ofert do opracowania miarodajnych statystyk.

Celem przeglądu jest pokazanie bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym przez pryzmat setek ogłoszeń dodawanych codziennie do serwisu internetowego. Analiza koncentruje się na jednej ze stron rynku - stronie podażowej. Zatem prezentowane wyniki odzwierciedlają po części oczekiwania i nastroje osób chcących sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Zgodnie jednak z teorią i praktyką zachowanie podaży jest jedynie reakcją na zachowanie popytu. W związku z tym przedstawiona analiza pośrednio ilustruje również popyt.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

OPIS PRÓBY - MAJ 2008

Stan bazy na: 28.05.2008 r.* Liczba ofert najmu w Bydgoszczy i Szczecinie jest mniejsza od 120, dla tych miast nie są wykonywane analizy czynszów

Rynek wtórny

Warszawa

Na rynku wtórnym w Warszawie nie brakuje ofert mieszkań wybudowanych całkiem niedawno. Ponad 9 tys. ofert to mieszkania wybudowane w latach 2000-2005. Znajdują się one głównie na Białołęce (prawie 2 tysiące), Ursynowie (1,5 tysiąca) oraz na Mokotowie i Bemowie (po niespełna tysiąc). Prawie 4 tysiące ofert w serwisie dotyczy mieszkań zupełnie niedawno ukończonych przez deweloperów (oddanych w latach 2006-2007). Najwięcej jest ich na Mokotowie (prawie tysiąc). Na rynku wtórnym obrotowi podlegają jednak nie tylko gotowe do zamieszkania mieszkania, ale również te, które jeszcze są w trakcie budowy. Takich ofert jest prawie 3,5 tysiąca w całej Warszawie, głównie na Mokotowie, Bemowie, Białołęce i Wilanowie.

Mapa 1. Liczba ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w dzielnicach Warszawy według roku budowy - maj 2008Źródło: Obliczenia REAS na podstawie danych ofertowych serwisu gazetadom.pl

Na rynku pierwotnym w Warszawie znajduje się obecnie w ofercie 15 tysięcy mieszkań. Jeśli dodać do tej liczby około 7,5 tysięcy nowych mieszkań z rynku wtórnego (w tym tych jeszcze budowanych), wybór powiększa się o 50%. Ma to dosyć stabilizujący wpływ na ceny na rynku pierwotnym. Z jednej strony duża podaż przeciwdziała wzrostowi cen, a z drugiej strony inwestorzy nie są skłonni odsprzedawać mieszkań bez zysku, wolą poczekać na kupującego niż obniżać cenę.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym wybudowanych w latach 2006-2007 w poszczególnych dzielnicach są o 10% - 20% wyższe niż ceny mieszkań oferowanych aktualnie przez deweloperów. Jest to oczywiście związane faktem, że do mieszkania takiego można się natychmiast wprowadzić, a niektóre z nich są całkowicie lub częściowo wykończone. Ponadto - są to mieszkania, których obecni właściciele chcą zmaksymalizować zysk - a jednocześnie są gotowi dość cierpliwie czekać na nabywcę, przy czym wliczają w cenę ofertową typowy dziś na rynku wtórnym upust - około 5-10%.

Nieco inna sytuacja dotyczy mieszkań oddanych w latach 2000-2005. Te lokale z reguły były już jakiś czas użytkowane, ale z drugiej strony - mają pełne wykończenie, czasem wymagające drobnego remontu lub wymiany. Dlatego w wielu dzielnicach średnie ceny tych mieszkań są wyższe nie tylko od cen oferowanych przez deweloperów, ale także - od odsprzedawanych mieszkań "spekulacyjnych" z lat 2006-2007.

Wykres 1. Porównanie średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w maju 2008Źródło: Obliczenia REAS na podstawie danych ofertowych serwisu gazetadom.pl i danych monitoringowych REAS
dodano: 16.05.2008

Boks na informacje
Boks na informacje

Katalog Firm | Materiały edukacyjne | Prace naukowe

Copyright © 2008